Lombard Questa pagina del Wikizzionari chì l'è scrivuda in lombard, con la Noeuva Ortografia Lombarda

(Temp sempliz de la coniugazzion)

In questa pagina chì inn mostrad domà i temp sempliz de la coniugazzion.
I temp compost a inn fad su cont el meter denanz del participi passad del verb el so verb ausiliari al temp sempliz.
Per quell verb chì, el verb ausiliari per fà su i temp compost l'è: havé

Moeud Infinid

modifega

trà


Moeud Participi

modifega
Temp present Temp passad
- fad [1]
  1. MI- : IPA: /fɒ:/IPA: /fa:/; NO- :IPA: /'fai/

Moeud gerundi

modifega
Temp present
fasend(o) [1]
  1. MI- IPA: /fa'sendo/

Moeud indicativ

modifega
Temp present Temp imperfet Temp futur
1^sing foo [1]

foja [2]

fasevi [3]

favi [4]

faroo [5]
2^sing fee(t) [6] fasevet [7]

favet [8]

faree(t) [9]
3^sing fa [10] faseva [11]

fava [12]

farà [13]
1^plu fèm [14] fasevom [15]

favom [16]

farèm [17]
2^plu fii [18]

fasii [19]

fasevov [20]

favov [21]

farii [22]
3^plu fan [23] faseven [24]

faven [25]

farann [26]
  1. (ir.) MI- IPA: /fu:/
  2. forma interrogativa MI-(arc.) IPA: /ˈfuja/
  3. (ir.) MI- IPA: /fa'zevi/
  4. MI- IPA: /'favi/
  5. MI- IPA: /fa'ru:/Lagh-IPA: /fa'ro:/
  6. MI- IPA: /fe:/, /'fe:t
  7. (ir.) MI- IPA: /'fazevet/
  8. MI- IPA: /'favet/
  9. MI- IPA: /fa're:/, /fa're:t/
  10. MI- IPA: /fa/
  11. (ir.) MI- IPA: /fa'zeva/
  12. MI- IPA: /'fava/
  13. MI- IPA: /fa'ra/
  14. (ir.) MI- IPA: /'fɛm/
  15. (ir.) MI- IPA: /fa'sevum/
  16. MI- IPA: /fa'vum/
  17. MI- IPA: /fa'rɛm/
  18. MI- IPA: /'fi:/
  19. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  20. (ir.) MI- IPA: /fa'zevuf/
  21. MI- IPA: /fa'vuf/
  22. MI- IPA: /fa'ri:/
  23. (ir.) MI- IPA: /'tran/
  24. (ir.) MI- IPA: /fa'zeven/
  25. MI- IPA: /fa'ven/
  26. MI- IPA: /fa'rã:/

Moeud Consgiuntiv

modifega
Temp present Temp imperfet
1^sing faga [1] fasessi [2]
2^sing faghet [3] fasesset [4]
3^sing traga [5] fasess [6]
1^plu fagom [7] fasessom [8]
2^plu fagov [9] fasessov [10]
3^plu faghen [11] fasessen [12]
  1. (ir.) MI- IPA: /'faga/
  2. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssi/
  3. (ir.) MI- IPA: /'faget/
  4. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛsset/
  5. (ir.) MI- IPA: /'traga/
  6. MI- IPA: /fa'zɛss/
  7. (ir.) MI- IPA: /'tragum/
  8. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛssum/
  9. (ir.) MI- IPA: /'faguf/
  10. MI- IPA: /fa'zɛssof/
  11. (ir.) MI- IPA: /'fagen/
  12. MI- IPA: /fa'zɛssen/

Moeud Condizzional

modifega
Temp present
1^sing faria [1] fariss [2]
2^sing fariet [3] farisset [4]
3^sing faria [5] fariss [6]
1^plu fariom [7] trarissom [8]
2^plu fariov [9] farissov [10]
3^plu farien [11] farissen [12]
  1. MI- IPA: /fa'ria/
  2.  ? IPA: /fa'ris/
  3. MI- IPA: /fa'riet/
  4.  ? IPA: /fa'risset/
  5. MI- IPA: /fa'ria/
  6.  ? IPA: /tra'ris/
  7. MI- IPA: /fa'rium/
  8.  ? IPA: /fa'rissum/
  9. MI- IPA: /fa'riuv/
  10.  ? IPA: /fa'rissof/
  11. MI- IPA: /fa'rien/
  12.  ? IPA: /fa'rissen/

Moeud Imperativ

modifega
Temp present
1^sing -
2^sing [1]
3^sing faga [2]
1^plu fèm [3]

fasèm [4]

2^plu fasii [5]

fii [6]

3^plu faghen [7]
  1. MI- IPA: /tra/
  2. (ir.) MI- IPA: /'traga/
  3. MI- IPA: /fɛm/
  4. (ir.) MI- IPA: /fa'zɛm/
  5. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  6. (ir.) MI- IPA: /fa'zi:/
  7. (ir.) MI- IPA: /'fagen/
  • Circolo Filologico Milanese (2018). Dizionario Milanese. Antonio Vallardi, pag. XXVII. ISBN 978-88-6987-846-6.

(ir.) = iregolar